Güncel Yazılarım

Özgür sağlıklı insan, ‘’kim’’ olduğunu kendisi belirler

Özgür sağlıklı insan, ‘’kim’’ olduğunu kendisi belirler. Akrabalar, komşular ne der? Başaramazsam ele güne rezil olurum! mazeretlerine yabancıdır. Sevmediği bir şeyde başarılı olmak yerine, sevdiği şeyi yaparken başarısız olmayı ve o başarısızlıktan dersler çıkartarak kendi yoluna devam etmeyi tercih eder. Korkularının panzehri antidepresanlar değil; cesareti, tutkuları ve kararlılığıdır. Başkalarının onayını kazanmak için, düşlerinden vazgeçmez! İşini, eşini, yaşayacağı yeri kendisi belirler! Enerjisini ve yaratıcılığını yok eden insanlarla arasına sağlıklı sınırlar çizer; onlar en yakınları olsa bile! Yaşamdan korkmaz, gizemiyle büyülenir! Yaşam reçetesini kendisi yazar; ‘’benlik’’ formülünü kendisi geliştirir!
Başkalarının adına kendi düşlerini öldürenler gibi yaşama sitemkâr ve küskün değildir. Cesareti ve yapıcılığı ile ilham verir; kendisiyle birlikte dünyayı da kanatlandırır!
İnsan ömrünün, başkalarının beklentilerine göre yaşanacak kadar uzun olmadığını bilir.
Her an otantik olmalı, gerçeklikle yaşanmalıdır! Gerçekten güçlü bir insanın başkalarının onayına olan ihtiyacı, bir aslanın, koyunların onayına ihtiyacı kadardır!

Sizin ‘’kim’’ olduğunuzu kim belirliyor?

 

Yazar Hakkında

Uzman Psikolog Esra AYDINLI

Yorum Yap veya Soru Sor

Yorum yapmak veya soru sormak için tıklayınız

Tanıtım

Eğitim Seminerlerim